Kokosové mydlo na pranie

Kategória: Vyrobené s láskou Uverejnené: pondelok, 31. júl 2017 Napísala: LULU Vytlačiť E-mail

Kokosové mydlo na pranie

Je zaujímavé, keď v dobe rýchlej modernizácie a automatizácie, sa poniektorí vraciame späť k tým starým, rokmi overeným „receptom starých mám“. Jeden z mojich obľúbených receptov do domácnosti je práve pranie v mydle, ako inak v domácom, viem čo obsahuje a je určite 100% prírodné.
Vďaka mojej malej pomocníčke, ktorá musí byť všade a všetko skúsiť som zistila, že ani moja super moderná práčka a skvelé prášky nevyperú všetko, teda okrem peňaženky. Čoraz častejšie som vyberala z práčky oblečenie s nevypratými fľakmi od trávy, mrkvy, paradajok a pod. Skúšala som predpierania, namáčania, ale neúspešne, hlavne na bielom oblečení, ktorého pri malých deťoch mám dosť veľa. A tak som sa rozhodla, že sa podelím s Vami o dobrý recept na pracie mydlo. 

Je to 100% kokosové mydlo  robené „studenou metódou“ (CP). Je hotové veľmi rýchlo a z neho si môžete vyrobiť aj prací gél (postup nájdete v našom blogu v kategórii „vyrobené s láskou“ – Eco pranie).
Pred samotou prípravou mydla je vhodné naštudovať si teóriu výroby mydla a poradiť sa so skúseným mydlárom/mydlárkou (určite Vám ochotne poradia a pomôžu). Ak si na to sami netrúfate skúste osloviť ľudí, hoci aj cez mydlárske skupiny, blogy,... alebo sa prihláste na mydlárske kurzy. A nezabúdajte, pri práci s mydlom je nutná opatrnosť.

Čo potrebujeme:
600g     Kokosový olej
 
300g     Vodu (chladnú, destilovanú)
109g     NaOH (hydroxid sodný, POZOR PRACUJEME VEĽMI OPATRNE S NÍM)
 ........získame 409g roztoku hydroxidu sodného
 
5-15ml EO – ja dávam eukalyptový, levanduľový
Teplomer
Ponorný mixer/metličku
Stierku
Nádoby dostatočne veľké na hmotu mydla (1 na roztok hydroxidu, 1 na olej)
Odmerka na vodu, olej a váženie hydroxidu
Váhy
Nádobu, do ktorej mydlovú hmotu vylejeme
Papier na pečenie - na vystlanie nádoby
Kuchynské jednorázové-papierové obrúsky
 
Ochranný odev (bavlnený) a pomôcky (okuliare, rukavice, slabý roztok kyseliny citrónovej alebo octu na neutralizáciu v prípade obliatia sa roztokom hydroxidu sodného NaOH)
Vyčistený priestor (aj od deti, zvierat, a iných členov, aby ste zamedzili poraneniu a zbytočnému rozptyľovaniu).
 
Ako na to:
Všetko si pripravte, oblečte si ochranný odev a po celý čas práce s mydlom si ho nedávajte dole.  Ja mám vždy pri práci pustený digestor a otvorenú nádobu s octom. Navážte si všetky suroviny. Kryštáliky hydroxidu sypeme do vody (nie opačne) veľmi pomaly a opatrne miešame (pričom sa nám bude roztok prudko ohrievať), najlepšie na otvorenom priestranstve a čakáme kým nám roztok ochladne na 37°C (ja ponorím nádobu do chladného vodného kúpeľa). Hydroxid rozpúšťajte v sklenenej nádobe  (neponárajte do roztoku žiadne hliníkové lyžičky!). Ak máte kokosový olej stuhnutý treba ho rozpustiť, aby bol tekutý (teplota oleja a roztoku hydroxidu by mali mať podobnú teplotu). VŽDY lejeme roztok hydroxidu do olejov!!! A opatrne miešame, pokiaľ sa nám nezačne vytvárať stopa (hustota mydla je podobná kaši). Teraz môžeme pridať EO, ale keďže je toto mydlo zásadité vôňa nebude až taká intenzívna v konečnej podobe. A nalievame do vystlatej nádoby. Prikryjeme a dáme odpočívať do druhého dňa, potom pokrájame, postrúhame a môžeme prať. Nezabudnite na kyslý oplach pri praní. No a samozrejme všetko po práci treba poriadne poumývať.
Náklady: 1kg mydla (max 50g na veľkú práčku).....takže 20 veľkých praní 
Destilovaná voda (kúpite v drogérii) .....0,4 eur/1l
Kokosové mydlo (e-shop: ekokoza.cz, handymade.sk, ale aj Tesco, Kaufland pod názvom kokosová masť)......6 eur/1kg (max.)
Hydroxid sodný (drogéria, handymade.sk) ...... 2 eur/1kg
(samozrejme ak nakúpite v e-shopoch viac, máte zľavu, takže ceny sú orientačné)
 
Prajem Vám krásne čisté prádlo a dozmydelnenia! Ak máte nejaké otázky, nápady a skúsenosti, podeľte sa s nami a napíšte nám. Lulu
 
Prečítané: 2976x