EKO PRANIE .... Vyrobme si účinný a lacný domáci prášok a gél na pranie

Kategória: Vyrobené s láskou Uverejnené: utorok, 04. júl 2017 Napísala: LULU Vytlačiť E-mail
 
Mnohí ľudia z môjho okolia majú alergie, ekzémy, rôzne kožné problémy, ktoré im komplikujú život. O to je to horšie, keď tým trpia deti, alebo celkovo naši najbližší. Po mnohých pozorovaniach, čítaniach, skúsenostiach druhých, čo každodenne riešia podobné nepríjemnosti, som sa rozhodla, že je čas na zmenu aj v našej domácnosti. Odporúčam Vám prečítať si príspevok v našom blogu zo životných skúseností: “Atopický ekzém vs. kvasinky” (nájdete v kategórii “inšpirované životom”). Na každú zmenu musí (mal by) človek dozrieť. Je ťažké zriecť sa voňavého prádla od výmyslu sveta (teda aspoň pre mňa), no na druhej strane keď musíš, tak musíš.... Aj teraz nám prádlo vonia, ale len jemne po EO (esenciálny olej -pomaranč, citrón, eukalyptus či levanduľa).
Pred narodením mojej dcéry som na začiatok vylúčila aviváž a nahradila ju octom s pár kvapkami EO, aby som sa vyhla zbytočným komplikáciam (samozrejme zdravotným) a začala používať detské (nemenované) prášky. A teda samozrejme nebudem chudiatko malé zaťažovať zbytočnou chémiou. Po niekoľkých praniach som zistila, že prádlo je mäkké, hlavne uteráky a bubon práčky krásne lesklý. Lenže ako to už býva, pri bábätku pribúdajú rôznorodé škvrny na oblečení a hlavne bielom, a tu sme narazili na problém, prášok zlyhal. Čo teraz...siahnem po agresívnejšej pracej sile?!? Samozrejme riešení bolo viacero, ale NAJ sa osvedčila “trojsila” kokosové mydlo+perkarbonát sodný+pracia sóda.

 

 

Týmto sa chcem poďakovať Katke (Katkin Handmade) za veľmi užitočné rady. Nielenže som vyprala mrkvové pyré, paradajky, utierky sú krásne čisté, zistila som, že vyrážky, ktoré mal môj manžel na stehnách začali miznúť. A nielen to, podarilo sa nám zbaviť sa suchých lišajov na pokožke. Takže môžem potvrdiť za mňa a moju rodinu, že táto zmena bola úspešná a môžem odporúčať. A prečo je to tak? Príčin môže byť oveľa viac, ale väčšia časť v zložení pracích práškov sú látky, ktoré sú viac škodlivé ako prospešné (viac v kategórii „ Novinky a Fakty“ pod názvom „prečo platíme za alergény“).

 
Výroba pracieho prášku doma nie je až tak zložitá záležitosť. Nielenže viete, čo v prášku máte (respektíve koľko škodlivej chémie tam nemáte), ale aj ušetríte. Nakoľko mnohí obľubujú používanie pracích gélov, mám pre Vás aj postup na „prací sliz“. Pri výrobe máte dve možnosti, buď si vyrobíte pracie mydlo (čo je základ) doma, alebo si ho kúpite (poprípade rovno mydlové vločky). Ja osobne si robím mydlo doma a uprednostňujem kokosové, naozaj veľmi dobre perie (postup na mydlo nájdete v kategórii „vyrobené s láskou“).
 
Na prípravu pracieho prášku potrebujeme:
 
Praciu sódu-kryštalickú (kúpite v drogérii)
Mydlo kokosové – nastrúhame na strúhadle (poprípade si môžete kúpiť mydlové vločky)
Perkarbonát sodný (kúpite v e-shope Handymade.sk, Saphoria.sk, ekokoza.cz)
TAED (kúpite v e-shope Handymade.sk,saphoria.sk, ekokoza.cz, ...)
 
Všetky potrebné suroviny si môžete zakúpiť aj priamo v overených e-shopoch handymade.sk, Saphoria.sk, ekokoza.cz, murumuru.sk
 
 
  
 
Mydlo si nastrúhame a zmiešame v pomere 1:1 so sódou. Sóda slúži ako zmäkčovadlo vody - prevencia pred usadzovaním vodného kameňa, upravuje pH, má čiastočne dezinfekčné účinky, odmasťuje, odstraňuje pachy a v podstate zlepšuje účinnosť pracieho prášku. Kryštáliky sódy sú dosť veľké, tak ich je dobré rozbiť, resp. pomlieť pomocou mlynčeka. Takto to skladujem vo vedierku s vrchnákom. Môžete do tejto zmesi nakvapkať aj EO podľa uváženia (citrónová a pomarančová silica okrem sviežej vône pomáhajú v boji so špinou). Esenciálne oleje kupujem len cez overené e-shopy (handymade.sk, saphoria.sk, murumuru.sk, ekokoza.cz) Do prania používam na veľkú pračku cca 50-100g (podľa znečistenia) zo zmesi. K tomu pridám 1-2 PL perkarbonátu (peruhličitanu) sodného, slúži ako bielidlo na pranie. Je to kryštalický prášok (obr.), zlúčenina uhličitanu sodného a peroxidu vodíka. Ekologický prostriedok, pri praní sa rozkladá na sódu a peroxid, ktorý pomáha vybieliť prádlo. Tento proces nastáva až pri teplote nad 50°C (preto je nutné zvýšiť teplotu prania). Pri teplotách pod 60°C sa preto ako aktivátor perkarbonátu používa TAED (5%), tiež je biologicky odbúrateľný. Nutné je použiť kyslý oplach, ocot (1 dcl) alebo kyselinu citrónovú. Takto nielen dezinfikujete prádlo a práčku, ale prádlo zostane mäkké.
 
 
Príprava pracieho gélu –„prací sliz“
 

 

 

Na 1 liter potrebujeme 150g mydlových vločiek a 150g pracej sódy. Ja používam destilovanú vodu (ale môže byť aj obyčajná z vodovodu). Zohrejem vodu, nemusí byť vriaca, nalejem do nádoby (fľaše) pridám mydlo a sódu a všetko rozpustím. Nechám vychladiť a pridám EO. Mydlo som si robila sama 100% kokosové s EO (postup nájdete v kategórii “Vyrobené s láskou”). Keď vám hmota úplne vychladne zmení sa na hustý gél (sliz - viď. obrázok). Na 5kg práčku používam 60-100g slizu (60g=kopcová PL). Nakoniec použijem kyslý oplach s EO.

 

 

TIP 1: Citrusový ocot ako aviváž: do sklenenej nádoby nakrájam umyté zbytky citrusov (citrón, limeta, pomaranč,...) a zalejem octom (najlepšie biely 8% liehový) a nechám lúhovať. Potom scedíme a používame nielen na pranie ale aj na upratovanie.
TIP 2: Do octu môžete pridať tymian, levanduľu, orgován….
 
Čo dodať na záver? Asi len to, že sme si týmto eko praním vyriešili nepríjemné kožné komplikácie, ušetrím nejaké to euro a možno  poteším aj prírodu. Ak som Vás aspoň trošku inšpirovala, som rada a veľmi sa potešíme aj vašim skúsenostiam a nápadom.
 Zdraví Vás Lulu.
 
 

 

 
Prečítané: 3963x