Čarovný čas adventného obdobia

Kategória: Spolu nám je fajn Uverejnené: pondelok, 08. január 2018 Napísala: JANKA Vytlačiť E-mail

„December k nám prišiel posledný, zostali mu samé krátke dni. Keď ti sadne prvá vločka na nos, budeš vedieť, že je tu čas Vianoc“ píše sa v jednej z obľúbených kníh mojej dcérky.

Ja osobne som sa neskutočne tešila na predvianočné obdobie s mojou dcérkou a manželom. Povymýšľala som nám mnoho spoločných tvorivých aktivít, vystrihovačiek, nalepovačiek,... Nakuknite teda trochu k nám domov a možno sa niečím inšpirujete. Nielen počas adventu.

Vodítka k väčšine úloh boli ukryté v adventnom kalendári, ktorý som predtým dcérke vyrobila. Ak v ňom napr. našla farebné vlnené bambuľky, papierové hviezdičky a gorálky, povedala som jej, že toto všetko môže nalepiť ako ozdoby na stromček zo šišky.

Ďalší deň sme si napr. vyrobili Betlehem. Našla som ho v papierníctve. V adventnom kalendári mala vystrihnuté figúrky, ktoré sme vymaľovali a nalepili ich na tvrdý papier. Podľa želania sme doplnili stromčeky a veľkého zeleného žraloka, ktorého význam v Betleheme pozná len moja dcéra laugh

Červená stužka, nálepky, kúsky papiera zas poslúžili na výrobu adventného venčeka. Polystyrénový kruh sme omotali červenou stužkou. Dcérka naň ešte prilepila rôzne nálepky. Každú sviečku sme vyrobili z 2 pásikov papiera, ktoré sme poskladali na harmoniku. Plamienok je z rôznych farebných papierov.

Keďže mám strašne rada stránku Paper Magic, nejaké inšpirácie som našla aj tam. Najmä na výrobu vianočných pozdravov pre rodinu.

Zbytky mäkkučkej bielej vlny zas poslúžili na výrobu brmbolcov, z ktorých vznikol snehuliak. Návodov na ich výrobu je na internete kopa, napr. TU. Ak chcete poriadne hustý brmbolec, treba vlnu omotávať až kým vnútorný kruh nie takmer celý zaplnený. Trvalo to celkom dlho, dcérku to celý čas nebavilo, preto ona urobila len malé snehuliakove ruky a ja telo. Dokopy som to len zošila hrubšou niťou, nelepila som.

Keďže, ako to už býva dobrým zvykom, predvianočné obdobie je veľmi skúpe na sneh, aspoň taký umelý sme si doma vyrobili. Príprava je jednoduchá. Základom je sóda bikarbóna. K nej už stačí iba vlasový kondicionér, pena na holenie alebo penové tužidlo na vlasy. Ja som použila posledné spomenuté. Pomer asi 1:1 (tak, aby hmota držala tvar a dali sa z nej robiť gule). Dcérka bola nadšená!! Aj ocko, lebo „sneh“ si našiel aj v topánkach smiley

Dcérka veľmi rada pomáha v kuchyni, miluje prácu s cestom a múkou, preto sme veľa vykrajovali a piekli. Hitom týchto Vianoc sa u nás stali perníčky, ďatlové sušienky a makové očká od Tinky. Chutili deťom na škôlkárskej besiedke ale aj velkáčom na vianočnom večierku.

Pre mňa osobne bola veľmi čarovná výroba vianočných ozdôb na stromček, pretože sme všetci krásne tímovo pracovali. Každý si vyrobil ozdôbky podľa seba a bolo ich toľko, že sme nimi obdarovali aj kamarátov, starých rodičov, či oblúbené pani učiteľky. Recept je veľmi jednoduchý: 100 g kukuričného škrobu, 150 ml vlažnej vody, 200 g sódy bikarbóny. Suché ingrediencie sa nechajú v hrnci trochu spariť a potom sa k nim prileje voda. Mieša sa, až kým nevznikne kompaktná hrča. Vtedy treba odstaviť a trochu nechať vychladnúť, aby sme sa nepopálili. Rozvaľkať asi na 3-5 mm a vykrajovať ozdoby, slamkou sa dá urobiť dierka na zavesenie. Ak by sa hmota príliš lepila, treba podsýpať škrobom. Ak by trochu obschla, treba ju zvláčniť pár kvapkami vody. Ja osobne som ozdoby nechala voľne vysušiť (trvalo to asi 2-3 dni, podľa hrúbky) ale dajú sa aj "upiecť" pri nižšej teplote asi hodinku. Po vysušení sme ich ešte dozdobili flitrami a trblietkami.

Prečítané: 1714x