Trochu iné NeboPeklo (trénujme emócie)

Kategória: Spolu nám je fajn Uverejnené: streda, 09. august 2017 Napísala: JANKA Vytlačiť E-mail

Nedávno som čítala zaujímavú knihu o tom, ako kultivovať zrejúcu dušu dieťaťa a pomáhať rastu jeho EQ [1]. Síce ju, ako iné knihy s radami a postupmi pri výchove, treba brať s určitou rezervou ale inšpiratívna predsa len je.

Autori, uznávaní psychoterapeuti, v nej hovoria o tom, ako podporiť zdravý emocionálny a intelektuálny vývoj dieťaťa vďaka aktivácii a komunikácii všetkých častí jeho mozgu. Cieľom je “vypustiť” do života šťastné a duševne odolné deti. Nie je preto na škodu, ak sa naši potomkovia začnú trochu zamýšľať aj nad pocitmi a emóciami, s ktorými sa denne stretávajú. Nájdime si čas a zisťujme, ako sa naše deti cítia. Pomôžme im, aby vedeli svoje pocity pomenovať aj konkrétnejšie, nie len “mám sa fajn” “cítim sa dnes zle”. Deti často nevyjadrujú zložitejšie typy určitých emócií práve preto, že sa o svojich pocitoch doteraz nenaučili rozmýšľať komplexnejšie.

Moja dcéra je ešte príliš malá na to, aby vedela pomenovať aspoň svoje základné pocity, takže viesť s ňou intelektuálne rozhovory o našich emóciách nemá zmysel. Ale určite chcem, aby sa s pocitmi postupne zoznamovala a uvedomovala si ich. Preto som rozmýšľala, akou hravou formou by som jej to mohla priblížiť. Pri jednej návšteve papierníctva som našla inšpiráciu: NeboPeklo. Ja som si ho nazvala emocionálne NeboPeklo.

Ide vlastne o klasickú papierovú skladačku, ktorá však vo vnútri ukrýva usmiate tváričky zobrazujúce rôzne emócie. Hráme sa tak, že keď otvorí vybranú kartičku, napodobní smejka na obrázku - zasmeje sa od šťastia, nahnevane vrčí, prekvapí sa,... Ja jej k tomu vždy prečítam emóciu a snažím sa jej ju nejako priblížiť: napr. smutné môžu byť deti na ihrisku, keby im zobrala domov ich hračky; vystrašená bola ona sama na dvore, keď ujo naštartoval kosačku a ju od ľaku myklo; šťastná je, keď od radosti kričí pri navšteve starkej; keď si s ockom dávam pusu, sme zalúbení; … Hra ju zatiaľ celkom baví, rada  otvára a zatvára skladačku, plyšovému mackovi predvádza, čo je na obrázkoch. Snáď sa teda tá jej dušička emocionálne kultivuje tým správnym smerom :)

Skúste si aj Vy vyrobiť takéto NeboPeklo, prípadne si môžete stiahnuť to moje TU. Ak aj nebudete zdôrazňovať edukatívny charakter, určite sa príjemne spoločensky zahráte.

TIP: ak sa Vám hra na emócie zapáči, môžete prejsť aj na “vyšší level” pocitov (autori spomínanej knihy doporučujú rozvinúť celý súbor emócií). Ja teda idem skúsiť vysvetľovať mojej malej APATIU, ODRADENOSŤ či ODHODLANIE  :D :D. Samozrejme.... všetko treba brať s nadhľadom ;)

[1] Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson: Rozvíjajte naplno mozog svojho dieťaťa. Vydalo vydavateľstvo CPress v Brne v roku 2015 v spoločnosti Albatros Media a.s.

Prečítané: 1476x