Pexeso “do ruky” (trénujme pamäť a postreh)

Kategória: Spolu nám je fajn Uverejnené: sobota, 05. august 2017 Napísala: JANKA Vytlačiť E-mail

Doma sa často hráme “spoločenské hry”. Pre nás to však neznamená, že na stôl rozložíme Monopoly alebo Carcassonne a strategicky rozmýšľame ako vyhrať. Znamená to len, že na hre sa zúčastňujeme všetci traja - celá rodina, aj s dcérkou.

Naše dieťa je ešte malé a pravidlá hier nechápe, ale som presvedčená o tom, že pri hraní sa učí rozvíjať množstvo intelektuálnych či manuálnych zručností. Samozrejme volíme jednoduché hry blízke jej veku, rozprávame jej o nich, vysvetľujeme princíp vhodne zvolenými slovami, ona sa učí počúvať a trpezlivo sedieť. Úspech je striedavý :)

Nedávno sme “objavili” pexeso. Princíp všetci poznáme - zapamätať si kde ležia dva rovnaké obrázky. Táto hra je výborná v tom, že trénuje nielen pamäť a postreh ale aj manuálnu zručnosť pri otáčaní kartičiek či trpezlivosť, ktorá mojej dcérke zatiaľ trochu chýba. Ja som pre dcérku vyrobila jednoduché detské pexeso vhodné pre jej vek (kartičky sú dostatočne veľké, dobre sa s ním manipuluje, obrázky, ktoré si sama vybrala sú jednoduché a farebné). Má tvar nanukov na drevenej paličke. Ak sa necháte inšpirovať a pustíte sa do výroby, nebudete toho veľa potrebovať.


 

Tvrdý farebný papier
Mäkký farebný papier
Drevené paličky (napr. z nanukov. Ja som kúpila balenie lekárskych - 100 ks za asi 1,50€)
Lepidlo, ceruzku, nožnice
Predlohu pre “nanuk”, ktorú obkreslíte na papiere (ja som použila kreditnú kartu)
Obrázky, ktoré chcete na pexese mať

Najskôr na tvrdý aj mäkký farebný papier obkreslite tvar predlohy a vystrihnite. Zvoľte ľubovoľné množstvo kartičiek. Pre malých začínajúcich pexesových hráčov však postačia 2 - 3 dvojice. Môžete ich však vyrobiť do zásoby a postupne dopĺňať do hry. Na jednu stranu hrubšieho papiera prilepte drevenú paličku a celú túto stranu ešte prelepte mäkkým farebným papierom. Potom už len doplňte obrázky na prednú stranu: môžete ich nakresliť rukou, vystrihnúť z iného farebného papiera a prilepiť alebo tak ako ja, nechať dieťa v papierníctve vybrať samolepky a použiť tie :) Každopádne, obrázky by mali byť čo najjednoduchšie, dobre rozlíšiteľné, farebné. Obrázky, ktoré som použila ja sú, ako som si neskôr všimla, aj zrkadlovo otočené, čo by sa dalo využiť neskôr, napr. v školskom veku pri tréningu orientácie v priestore (nácvik pravo - ľavej orientácie).

Hra má u nás zatiaľ úspech, najmä keď sa hráme všetci. Na začiatku som dcérke dala len 2 páry zvieratiek. Najskôr si ich rozložila obrázkovou stranou nahor a po vysvetlení princípu ich spárovala (našla “kamaráta-dvojča” žirafe, zebre…). Potom sme ich uložili obrázkom nadol a keď obrátila jeden, držala ho v ruke a otáčaním zvyšných obrázkov zaradom hľadala jeho “kamaráta”. Po čase už celkom dobre zvládla aj pri neodkrytých kartičkách nájsť správne páry. Momentálne má fázu, kedy stále “radí súperovi” - ukazuje, kde sa hľadané zvieratko nachádza aj vtedy, keď ona práve nie je na ťahu :)


 

TIP1: ak máte viac drevených paličiek, môžete si s Vašou ratolesťou vyrobiť aj papierové kvetinky. Nech sa deti zdokonaľujú nielen v zoológii ale aj botanike ;) Stačí len na papier nakresliť pár kvietkov, vymaľovať, vystrihnúť a nalepiť na paličky. Potom môžete ísť von a na lúke hľadať reálne predlohy.

TIP2: môžete vyrobiť i paličky, na ktorých budú prilepené veci rôznych tvarov, farieb, materiálov... “Malkáči” si vďaka nim zdokonalia hmat, “velkáči” zas môžu trénovať napr. svoje matematické a počtárske zručnosti.

TIP3: alebo si s dieťatkom vyrobte malého strašiaka napr. do balkónových jahôd. My sme na to použili 4 paličky (3 vrámci časti, ktorá sa zapichuje do zeme, aby bola pevnejšia a dlhšia a štvrtú paličku do kríža), na tričko tenký filc, kameň ako hlavu, papierovú čiapočku, kúsky slamky ako ruky a nejaké tie štipcové ozdoby na sukňu. Hlava a ruky sú na paličke prilepené pomocou lepiacej gumy.

 

 

Prečítané: 2475x