Aj ja si kúpim cyklovozík!

Kategória: Spolu nám je fajn Uverejnené: sobota, 15. júl 2017 Napísala: JANKA Vytlačiť E-mail

Otázka „prečo by sme si mali kúpiť cyklovozík?“ bola u nás zodpovedaná veľmi rýchlo a jednoznačne. Predsa preto, aby sme ako rodina boli spolu všade, kde sa dá – doma, na dovolenke alebo niekde vonku pri rozvíjaní našich záľub. Aby sme našej dcére ukázali prírodu „v priamom prenose“.

Pri výbere konkrétneho vozíka sme prešli dlhšou fázou zvažovania a porovnávania. Na trhu sú, v princípe, 2 dominantní lídri: Thule (kanadská značka) a Croozer (nemecká značka – lacnejšia, no veľmi kvalitná verzia prvých spomenutých, vyrobená pod odborným dohľadom firmy Thule). Treba povedať, že vozíky Croozer momentálne patria k najpredávanejším na trhu, najmä kvôli svojej prijateľnej cene.

Rozhodli sme sa, že kúpime vozík pre jedno dieťa. K tým jedno- alebo dvojmiestnym vozíkom: vyberte si vzhľadom k Vašim „plánom“ do budúcna. Pokiaľ ja viem, vozík pre 2 detičky je len o niečo málo širší ako jednomiestny. U nás bolo ďalej jasné, že chceme vozík odpružený, keďže sme mali v pláne chodiť na výlety aj mimo asfaltových chodníkov. Zvažovali sme Thule typ ale odradila nás cena. Manžel však našiel spôsob ako našu dilemu vyriešiť: našiel možnosť dodatočného odpruženia od firmy Dokov s.r.o., ktorá je výrobcom vlastnej značky Dogy components. A cenovo nás to celé vyšlo dokonca ešte lacnejšie ako vozík s odpružením priamo od výrobcu.

My máme jednomiestny cyklovozík značky Croozer Kid For 1 so spomínaným  dodatočným odpružením. Toto odpruženie má niekoľko predností. Okrem toho, že sa montuje veľmi jednoducho a do originálnych otvorov, veľkou výhodou je, že zvyšuje stabilitu vozíka, pretože ho celý rozširuje (asi 3-4 cm na každej strane). Toto však môže v sebe skrývať aj maličkú nevýhodu, keďže sa s ním ťažšie prechádza cez dvere alebo do výťahu.

Ak máte ešte maličké bábätko, isto oceníte, že sa dá regulovať tuhosť odpruženia (vtedy je vhodné nastaviť ho čo najjemnejšie). Aj zdvih odpruženia je dosť veľký, takže krásne vyrovnáva nárazy. A ak chcete, môžete ho dokonca znefunkčniť pomocou dodatočných popruhov. Toto, pokiaľ viem, nie je u odpruženého typu Croozer možné. My sme s týmto riešením veľmi spokojní.

Vozík sa veľmi ľahko pripája aj odpája od bicykla, dá sa celkom pekne zložiť do auta či skladovať v komore. Čo sa výbavy týka, my máme verziu nielen za bicykel ale aj na in-line korčuľovanie či beh, turistiku a možno v zime dokúpime aj na bežky. Z doplnkovej výbavy oceníte ručnú brzdu, slnečnú clonu a vetraciu sieťku. My nemáme žiadne tienidlá na bočné okná vozíka ale ja by som ich určite doporučila.

Priestor vo vozíku pre jedno dieťa je, podľa mňa, luxusný. Okrem Vašej ratolesti sa tam pohodlne vmestia nejaké hračky či jedlo a dozadu do „batožinového priestoru“ aj niečo väčšie (napr. foťák na zaznamenanie Vašich krásnych rodinných výletov).

My sme našu dcérku prvýkrát „naložili na palubu“ asi ako osemmesačnú. Zo zrazov cyklovozíkových nadšencov však viem, že to ide aj s oveľa menšími detičkami (cca od 2. – 3. mesiaca). Určite však nezabudnite na tzv. miminkovník (názov vymyslela jedna česká mamička a rýchlo zľudovel). V ňom je dieťatko v bezpečí a pohodlí, navyše má aj opierku hlavičky. Keďže naše dieťa už nebolo také malé, namiesto miminkovníka sme mali len vložku - opora trupu a hlavy. Nedávno sme boli na výlete, dcérka má 2 roky a opierka hlavy je už pre ňu malá. No keď vo vozíku spala, hlavička jej dosť „odvisla“, takže budeme musieť pre nášho veľkáča vymyslieť niečo iné. Ak máte nejaké svoje know-how, budem rada ak poradíte :)

P.S.1 keďže my už túto cyklovložku nepotrebujeme, je na predaj. Ak by mal niekto z Vás záujem…


 

P.S.2 nabudúce skúsim priniesť niekoľko praktických postrehov z výletov v cyklovozíku ;)

P.S.3 ak zvažujete kúpu vozíka, skúste pozrieť aj nasledujúce odkazy                                                                                                                                            http://www.odpruzeni.cz/
http://www.cyklovoziky.sk/
http://www.carfreerodina.cz/
https://cyklo.hiking.sk/hk/ar/2232/detsky_cyklovozik_croozer_kid1.html

Prečítané: 1340x