Návrat k prírodným produktom

Kategória: Novinky a fakty Uverejnené: nedeľa, 08. október 2017 Napísala: LULU Vytlačiť E-mail

Škodlivým účinkom ropných derivátov, laurylsulfátu sodného (SLS) a iných iritantov sa dokážeme vyhnúť, používaním prírodných mydiel (prírodnej kozmetiky). Obzvlášť sa odporúča mydlo z kokosového, olivového oleja s lanolínom alebo kozím mliekom, ktoré si môžeme pripraviť hoci aj doma. Prírodné mydlá, rovnako ako klasické, majú vynikajúce čistiace účinky, výborne ošetrujú pleť a pritom neškodia organizmu. Dokonca čisté kokosové mydlo je veľmi dobré na pranie (viac sa o Kokosovom mydle na pranie dočítate TU a TU). 

Čistota pol života
Naozaj to platí aj v dnešnej dobe? Osobná hygiena je pre mnohých z nás jedna z najdôležitejších a prirodzených denných aktivít. Každodenné umývanie rúk, sprchovanie, kúpanie, umývanie riadu, či samotné pranie špinavej bielizne. Občas mám pocit, že to niektorí až preháňajú so (samo)čistením. Vôbec sa však nezamýšľame nad tým, že zatiaľ čo zo seba dôkladne odstraňujeme špinu a choroboplodné zárodky, nevedomky dostávame do nášho organizmu aj toxické látky, ktorých je....povedzme si to rovno, také nespočetné množstvo, že si ich radšej v zložení ani nečítame. Nielenže - sú napísané pre mnohých nezrozumiteľne ale ešte aj „neviditeľne“. 


         Na scénu sa dostáva mydlo – je s nami od počiatku .... až do konca.....


Dnešný názov mydla pochádza z latinského jazyka: pôvod môžeme vyvodiť z výrazu „sapo“, ktoré súvisí s výrazom „sebo“, označujúce loj. Mydlo totiž spočiatku ľudia používali hlavne na umývanie vlasov a pokožky hlavy.
         Prvé zmienky o mydle (látky, ktoré svojim zložením preukazovali zloženie podobné organickým mydlám) siahajú až na územie starovekého Babylonu (približne 5000 rokov p.n.l. staré). Starovekí Egypťania (1500 rokov p.n.l.) zase používali produkty, ktoré obsahovali alkalické soli, rastlinné a živočíšne tuky obohatené rôznymi esenciálnymi olejmi.Spočiatku síce mydlo nemalo ani tvar, ani vôňu ako teraz, ale zvyšujúcim sa dopytom verejnosti po čistote začali výrobcovia používať prísady od výmyslu sveta, ktoré obohacovali mydlo nielen o účinnejšie čistenie, ale aj o príjemú vôňu. Takto získalo mydlo nádych noblesy, kultivovanosti a luxusu. Začiatkom 20. Storočia sa už predávalo po celom svete. 


Čo vlastne mydlo - prírodné mydlo je?
Prírodné (organické) je zmes solí mastných kyselín, ktorá vznikne reakciou, tzv. saponifikáciou alebo zmydelnením, kyseliny (v tomto prípade mastné kyseliny olejov a tukov) a zásady (NaOH - hydroxid sodný) a s vedľajším produktom alkoholom (glycerol, glycerín). Glycerín (zvlhčovadlo), jeho podiel u bežne dostupných mydiel je veľmi nízky, takmer žiadny v porovnaní s prírodným ručne robeným, obľúbeným „hand made“. Tu musím však dodať, že podiel glycerínu v ručne robenom mydle závisí aj od spôsobu - metódy výroby mydla (zastudena alebo zatepla)....ale o tom viac v inom príspevku v kategórii „Vyrobené s láskou“.
Zdravá pokožka vplýva na zdravé sebavedomie
Nezabúdajme však, o čom celom to je! Všetko je to záťaž na pokožku, ktorá je v podstate prvá obranná línia nášho tela pred baktériami, toxínmi a stratou vody. Je vysoko citlivá a registruje všetky podnety (pohladenie, pofúkanie, bolesť,...). Pokožka (epidermis) je najvrchnejšia vrstva kože. Koža dospelého človeka je náš najviditeľnejší a najväčší orgán s plochou takmer 2 m2. Nezabúdajme na to, že stav pokožky (kože) má významný vplyv na naše sebavedomie. Svoju úlohu však môže plniť len v prípade, ak je zdravá, preto je prvoradé, aby sme svoju pokožku vhodne ošetrovali a chránili. K dispozícii máme množstvo ošetrujúcich prípravkov, nie je jedno, pre ktoré sa rozhodneme. Môže sa ľahko stať, že ich používaním sa do našej pokožky popri účinných zložkách dostanú aj škodlivé látky. Zvlášť to platí o používaní mydiel a gélov, ktorým sa bohužiaľ, z hľadiska starostlivosti o pleť nevenujeme dostatočnú pozornosť. A pritom sa spomedzi kozmetických a čistiacich prostriedkov dostávame do styku najviac práve s nimi.


Toxické látky v mydle
Vo väčšine chemicky vyrábaných kozmetických prípravkov, teda aj v mydlách (najmä tekutých), sa vyskytujú:
·Ropné deriváty – Paraffinum liquidum, Petrolatum, mineral oil, propylene glycol, vazelína - obsahujú ich takmer všetky kozmetické výrobky. Upchávajú póry a zabraňujú dýchať pokožke, čím spôsobujú jej predčasné starnutie. Pri dlhodobejšom použití sa môžu objaviť problémy s akné, ekzémom, dokonca aj ochorenie obličiek, pečene a reprodukčného systému.
·Parabény - Metyl-, etyl-, butyl-, alebo propyl- parabény zabraňujú rastu baktérií v kozmetike a predlžujú ich životnosť. Sú toxické, spôsobujú množstvo alergických reakcií a kožných vyrážok, znižujú biosyntézu kolagénu. Môžu zvyšovať riziko vzniku nádorových ochorení. Okrem toho patria medzi xenoestrogény, čiže látky ničiace hormóny. Nakoľko zabraňujú produkcii estrogénu, negatívne ovplyvňujú prirodzený vývoj organizmu.
·SLS (Sodium Lauryl Sulfate) - najnebezpečnejšou zložkou mydiel, ktorá zvyšuje čistiaci účinok (odmastňuje) a penenie prípravku, alebo jeho „kamoš“ s obsahom alkoholu – laurethsulfát sodný SLES (Sodium Laureth Sulfate). Podľa niektorých štúdií (European Journal of Dermatology) vo veľkej miere irituje pokožku, u citlivejších osôb môže byť príčinou vzniku zápalu kože, ekzému, lupín a tiež vyvoláva svrbenie - predovšetkým na pokožke hlavy, intímnych zónach, v okolí úst. Spôsobuje dráždenie očí a pľúc. Z organizmu sa odbúrava za minimálne päť dní, pričom z pokožky zároveň odstraňuje jej prirodzenú ochrannú vrstvu. Veľa o problematike vypovedá aj to, že laurylsulfát sodný (SLS) sa často používa v prostriedkoch na umývanie áut a ničenie hmyzu.
·Tetrasodium EDTA, disodium EDTA – sú syntetické a biologicky ťažšie odbúrateľné zložky (obľuúbené v kozmetike), podporujú penenie v mydlách a práškoch, avšak oslabujú bunkovú membránu a zvyšujú prenikanie iných látok (pozor - aj škodlivých) do kože. U citlivých jedincov môžu spôsobovať vyrážky a alergické reakcie.


Na Záver
V porozumení chemických vlastností čistiacich prostriedkov a v ich výrobe sa dosiahol značný pokrok, avšak tradičné mydlo má stále čoraz viac svojich nadšencov. S obľubou si „handemade“ mydlá nosíme z dovoleniek, trhov či dokonca si ich vyrábame doma alebo na mydlových kurzoch. Málokto by popieral, že pre hygienu a dobré zdravie je používanie mydla nevyhnutné. V každom prípade je zvláštne, že v dobe, ktorá je taká poznamenaná nečistotou v morálnej a duchovnej oblasti, je fyzická čistota dostupnejšia než kedykoľvek predtým. Nezabúdajme však aj na to, že čistota zovňajšku je najcennejšia vtedy, keď odráža aj čistotu vnútornej osobnosti.

Lulu

Použitá literatúra
Majewska, N., Zareba, I., Surazynski,A., Galicka, A. (2017): Methylparaben-induced decrease in collagen production and viability of cultured human dermal fibroblasts.Journal of applied Toxicology
Lanigan,RS. a Yamarik,TA. (2002): Final Report on the Safety Assessment of EDTA, Calcium Disodium EDTA, Diammonium EDTA, Dipotassium EDTA, Disodium EDTA, TEA-EDTA, Tetrasodium EDTA, Tripotassium EDTA, Trisodium EDTA, HEDTA, and Trisodium HEDTA.International Journal of Toxicology
https://dermamedsolutions.com/news-blog-events/category-blog/parabens-and-phthalates-and-sulfates-oh-my/
http://en.wikipedia.org/wiki/Soap
http://www.fithall.cz/
http://wol.jw.org/sk/wol/d/r38/lp-v/102005564
 

Prečítané: 1239x