Orgován, ako ho mnohí nepoznáme …

Kategória: Novinky a fakty Uverejnené: sobota, 13. máj 2017 Napísala: LULU Vytlačiť E-mail

Tiež máte radi máj? Ja veľmi....nielen preto, že je to lásky čas, ale preto, lebo príroda je v plnej sile a ponúka nám magické potešenie pre telo i dušu. Jedným zo symbolov mája je pre mňa podmanivá vôňa orgovánu. Vždy, keď prechádzam popri ňom na chvíľu spomalím ….. cítite to…..hmmmm?

Pre niekoho je to možno nudný krík s fialovými kvetmi. Ale vedeli ste, že existuje až 30 rôznych druhov orgovánov, ktoré sú rozšírené od južnej Európy až po východnú Áziu? Počas mája, podľa druhu, kvitne v bielej, ružovej, fialovej, levanduľovej, modrej, purpurovej i nachovej farbe. Dokonca sa objavujú aj nové dizajnérske skvosty s panašovanými či zdvojenými (hyacintovými) kvetmi. Až mi je ľúto, že ešte nemám záhradu. Jeho vôňa je najintenzívnejšia v podvečer, preto ho niekde volajú aj šerík (keď sa šerí - stmieva). No okrem krásnych bohatých súkvetí, ktoré majú svoju symboliku (biela symbolizuje nevinnú lásku a nežnosť, purpurová vášeň a znovuzrodenie, fialová prvé emócie na lásku, ružová súhlas) a omamnej vône, ktorá sa využíva v kozmetickom priemysle, je využívaný v kuchyni a aj v liečiteľstve.
 
 
Jeho liečivé účinky boli využívané už v minulosti. Z kvetov sa varili voňavé čaje, prípadne sa používali do čajových zmesí. Pomáha od bolesti hlavy, migrén, na ukľudnenie podráždeného žalúdka a zrýchľuje metabolizmus. Tiež ho využívali na odstránenie bolesti hrdla, zdurených mandlí, či reumatizme a dne. Má protizápalové, antimikrobiálne a antibakteriálne vlastnosti. Pôsobí ako antioxidant, má skrášľujúce účinky a spomaľuje predčasné starnutie pleti (bojuje proti účinkom silných radikálov). Navyše obsahuje prírodné UVA a UVB ochranné látky, preto je vhodný aj do denných krémov. Účinky čaju je dobré podporiť aj obkladmi z čerstvých kvetov namočených v jablčnom octe.
 
 
Orgovánové kvety sa zbierajú v plnom kvete. S kvetmi si môžete dochutiť a ozdobiť šaláty, koláče, či samotný cukor. Z orgovánových kvetov sa dokonca robia sirupy, želé a džemy.
Vôňa orgovánu je nielen obľúbenou zložkou v parfémoch, ale aj v aromaterapii. Má priaznivé účinky na psychiku, ktorú ukľudňuje, zmierňuje napätie a bolesti hlavy. Vytvára priateľskú a otvorenú atmosféru, ktorá zbližuje ľudí, pôsobí zmyselne a dokonca má aj afrodiziakálne účinky. V ajuvérdskej medicíne sa používa na harmonizáciu všetkých siedmich čakier. Povzbudzuje myseľ, pamäť a uvoľňuje stuhnuté svaly. Dokonca  v literatúre sa orgovánu a jeho vôni pripisujú magické účinky, vraj pomáha otvoriť brány ľudskej mysle k alternatívnym svetom, podporuje schopnosť vybaviť si naše minulé životy a vyvoláva jasnovidectvo. Pomáha naprávať rozhádané príbuzenské vzťahy. Či už je to pravda, alebo nie.....jedno je isté, nie je nič lepšie ako spokojná žena. Ak sa cítite unavené a vyčerpané, doprajte si šálku voňavého čaju a relaxačný kúpeľ s kvietkami orgovánu a nechajte sa rozmaznávať jeho účinkami. Alergici, tehotné a dojčiace ženy by však mali byť opatrní, orgován patrí medzi alergény, obsahuje syringin.
Na záver Vám ponúkam niekoľko inšpiratívnych a odskúšaných orgovánových tipov. Nezabúdajte, že orgován zbierame v čo najčistejšom prostredí a ku konzumácii sa používajú kvety orgovánu obyčajného! Ak máte aj vy skúsenosti, tipy, či recepty s orgovánom, budeme rady , keď sa s nami o ne podelíte. Lúči sa s vami Lulu a prajem vám krásne a magické orgovánové zážitky.
 
TIP1: Aby Vám orgován vydržal dlho vo váze, zbierajte ho buď zavčasu ráno alebo podvečer, vtedy sú konáriky nasiaknuté najviac vodou. Urobte čo najviac šikmý rez (plocha rezu čo najväčšia), otrhajte všetky listy a rýchlo do vlažnej vody. Vodu treba meniť každý deň a vädnúce kvety vyhodiť, lebo z vädnúcich súkvetí sa vylučuje do vody etylén, ktorý spôsobuje predčasné vädnutie ostatných kvetín.
 
TIP2: MASÁŽNY OLEJ - do fľaše (1l) nasypať orgovánové kvety, čo najtmavšie a zaliať kvalitným olejom, nechať macerovať 3 týždne na slnku a pretrepávať. Použiť ako masážny olej, alebo prísadu do kozmetiky.
 
TIP3: Urobte si kocky ľadu s kvetmi orgovánu, dodáte tak vašej limonáde unikátny  vzhľad aj chuť.
 
TIP4: urobte si ochutený cukor do čaju či dezertov,  čajovú zmes so zmyselnou vôňou, či pikantný orgovánový džem (nájdete v kategórii Dobrú chuť)
 
UPOZORNENIE: používajú sa len okvetné lístky (farebné kvietky, lupienky) orgovánu obyčajného (Syringa vulgaris), z čistého prostredia a používať vždy opatrne, sú to bylinky.
 
 
 
 
Použitá literatúra:
http://simphealth.com/sk/pages/1652742
Kromidas, L; Perrier, E; Flanagan, J; Rivero, R; Bonnet, I (2006). "Release of antimicrobial actives from microcapsules by the action of axillary bacteria". Int J Cosmet Sci. 28 (2): 103–108.
http://www.nbc-journal.fpv.ucm.sk/archive/revue_nova_biotechnologica_4_1/13_Dlugosova.pdf
https://magazin.biooo.cz/zdravi/zdravotni-problemy/serik/serik-v-kosmetice/
záhradkár, maj 2017
 
 
Prečítané: 2881x