Dajme deti na tanec

Kategória: Na slovíčko, prosím Uverejnené: streda, 10. máj 2017 Napísala: LUCIA Vytlačiť E-mail

Bola som živé dieťa a mama nevedela nájsť spôsob, ako by som zo seba vydala tú moju nahromadenú energiu. Práve spoločenské tance sa stali tým pravým pre mňa a v nich som sa našla. Síce som sa im venovala iba päť rokov počas detstva, no dali mi krásne spomienky. Tanec pre mňa neznamenal len krúžok. Boli sme komunita, deti aj rodičia. Zdieľali sme svoje úspechy aj neúspechy a trávili sme spolu takmer všetok voľný čas.
Mišku poznám od detstva, tancovali sme v jednom klube, kde bola našou trénerkou jej mamina. Ostala verná tancu a dnes už ona trénuje deti aj dospelých. Opýtala som jej, čo pre ňu znamená tanec a prečo práve on je správnou voľbou pre deti.

Ako dlho sa venuješ tancu?
Začínala som v škôlke od svojich 5 rokov (momentálne je to už 25 rokov). Veľmi sa mi páčilo ako tancovala moja mamina a samozrejme, ako každému malému dievčatku, sa mi páčili všetky tie kamienky a trblietky na šatách.
 
Čo pre Teba tanec znamená v súčasnosti?
V skratke úplne všetko. Mojím snom už od detstva bolo tancovať a mať vlastnú tanečnú školu. To sa splnilo a ja som nesmierne šťastná. Tanečnú školu máme spolu s mojou maminou, ktorá sa spoločenskému tancu venuje vyše 30 rokov a je pre mňa veľkým vzorom. Netvrdím, že je to jednoduchá práca, pretože ľudia odo mňa očakávajú vždy úsmev a pozitívnu energiu a niekedy je to náročné. Ale nemenila by som, pretože robiť to, čo milujete, je nadovšetko.
 
A čo Ti dal tanec do života?
Tanec ma naučil nespočetne veľa vecí, napríklad tolerovať názory druhých, čo bolo s mojou povahou naozaj beh na dlhú trať, vedieť si správne zorganizovať čas, aby som stíhala školu, pretože tá bola prvoradá, a aj tanečné tréningy; ako sa správať v spoločnosti, pretože to si spoločenský tanec jednoducho vyžaduje, vystupovať na verejnosti, vedieť komunikovať s trénermi a vedieť rozmýšľať trošku iným rozmerom, tak, ako to tanečníci musia.


 

 
Prečo by mali podľa Teba rodičia zapísať deti na spoločenské tance?
Už len z toho dôvodu, že tanec má veľa pozitívnych vplyvov, ako napríklad koordinácia tela, čo je vhodné aj z logopedického hľadiska, tvorba endorfínu – vytváranie dobrej nálady, pohybová aktivita vhodná pre fyzický rozvoj dieťaťa a v neposlednom rade sa naučí tolerancii voči opačnému pohlaviu.
 
Aké predispozície by malo mať dieťa pre tanec? Je potrebný talent alebo sa dá získať postupne?
Talent je potrebný iba pre vrcholový šport, tancovať sa naučí každý na určitej úrovni, ale musí mať v prvom rade záujem na sebe pracovať a zlepšovať sa.
 
Existuje vhodný vek u dieťaťa kedy s tancom začať? A môže sa aj dospelý človek rozhodnúť naučiť tancovať?
Vhodný vek dieťaťa, kedy by malo začať je okolo 5 rokov z medicínskeho hľadiska, avšak tancovať môže začať človek, kedy chce. Je to len o jeho prístupe. Poznám tanečníkov, ktorí majú 76 rokov a ešte súťažne tancujú.

 
Mohla by si nám stručne popísať systém spoločenských tancov ako športu?
Spoločenský tanec ako šport spadá pod Slovenský Zväz Tanečného Športu, kde sa musia tanečné páry registrovať. Tanečný šport sa rozdeľuje na štandardné a latinsko-americké tance. Tanečné súťaže prebiehajú tak vo vekových, ako i výkonnostných triedach. Výkonnostných tried je 6, od najnižšej E, potom nasleduje D, C, B, A, až po triedu S – M, ktorá je už medzinárodná.
Ja som držiteľkou S - M kategórie v latinsko-amerických tancoch, a ako družstvo sme vyhrali Majstrovstvá Slovenska v latinsko-amerických tancoch.
 
Koľko času tyždenne je potrebné si vyhradiť pre tanec?
Záleží v prvom rade od výkonnostnej triedy, detičky začiatočníci tancujú 2x týždenne, postupne sa tréningové jednotky zvyšujú a vrcholové páry trénujú každý deň.


 
Aké krúžky poskytuje Vaša tanečná škola?
Naša tanečná škola Aknela sa zameriava v prvom rade na spoločenské tance pre detičky od 5 rokov až do seniorského veku. Máme však aj iné aktivity, napríklad pre mamičky s deťmi, rôzne pohybové a kondičné cvičenia, tanečné večerné kurzy pre dospelých, tančiareň pre páry, latino pre dámy - Božské telá, tanečnú fitlekciu nielen pre dámy – ZumbaAlen. Poskytujeme aj hodiny tanca pre novomanželov a celkovú prípravu na svadbu. Do budúcna plánujeme naše krúžky rozšíriť, aby si našiel každý, čo mu vyhovuje a čo ho baví.
 
Posledná otázka sa týka tvojho voľného času? Stíhaš sa okrem tanca venovať aj iným aktivitám prípadne inému športu?
Okrem tanca sa nevenujem ničomu inému, pretože nemám na to čas a v podstate pre mňa je tanec najlepší pohyb na svete, či už na formovanie postavy, na dobitie bateriek alebo na môj boľavý chrbát. Víkendy trávim s mojimi pármi na tanečných súťažiach, kde sa venujem ich kaučovaniu. A pokiaľ nastane situácia, že cez víkend nemáme tréningy ani súťaže, určite vybehnem niekam do prírody nadýchať sa čerstvého vzduchu.
 
Dúfam, že bol pre Vás tento článok inšpirujúci a podnecujúci. V prípade, že ste z Martina, alebo jeho okolia, neváhajte navštíviť tanečný klub KTŠ Aknela (Železničná 11, Vrútky).
Pre záujemcov kontakt: Facebook - Klub Tanečného Športu Aknela, Instagram: kts_aknela, www.aknela.sk, Mgr. Michaela Ťaptíková (Pisaríková), telefonický kontakt 0944 252 232, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané: 2387x