Moji synovia chceli psíka, tak som im ho uháčkovala

Kategória: Na slovíčko, prosím Uverejnené: nedeľa, 02. apríl 2017 Napísala: LUCIA Vytlačiť E-mail

 
O tom, že na materskej dovolenke sa dá aj realizovať a niečomu venovať, nás presviedča čoraz viac mamičiek. Jednou z nich je aj Vierka, mama štyroch synov, ktorej záľubou je ručná práca. Jej bohaté portfólio zahŕňa množstvo ručne vyrábaných detských hračiek. V súčasnosti sa venuje výrobe háčkovaných psíkov, ktorí sa na prvý pohľad nelíšia od tých skutočných. A tak som sa jej spýtala, čo ju inšpiruje k tvorbe, a ako taký psík vzniká.


Tvoji psíkovia vyzerajú ako živí. Nikdy som sa s ničím podobným nestretla. Kto, alebo čo ti vnuklo myšlienku pustiť sa do tejto tvorby?

Moji chlapci túžili mať živého psa doma. Uvažovali sme nad tým, ale nebola som si istá, či sa budú o neho starať a nechcela som, aby bol nejaký opustený, keby o neho stratili záujem. Tak mi napadlo, že skúsim uháčkovat psa ako skutočného. Prvé pokusy mali tvar, ale nevystihovali presne rasu a špecifické charakteristiky. Po10-15 pokusoch to už bolo ono a ďalej som už len vylepšovala a zdokonaľovala techniku.


Samozrejme nechceme vedieť celé know how tvojej práce. Ale povieš nám akú techniku používaš?

Psy sú háčkovaní. Spracujem časti ako hlava, krk, telo, nohy, chvost. Jednotlivé časti potom zošijem. Pes je vystužený konštrukciou z drôtu a vypchaný výplňou do hračiek. Oči a nos sú kupované a uchytené do hlavy. Na záver psa vyčešem, pristrihnem a upravím jeho vzhľad.


Vyrobila si už množstvo rás a veľkostí psíkov. Čo používaš ako predlohu?

Ako predloha mi slúžia uháčkované psy, ktroré sú na internete. Pokyny a rady niektorých skúsenejších háčkárok aj zo zahraničia, s ktorými zdieľam môj koníček. Fotky psov mojich kamarátok, podľa ktorých sa snažím stvárniť moju prácu.
 

Koľko času zaberie výroba jedného psíka?

Jeden pes trvá v priemere 5-6 dní, ale sú aj psy, ktorí trvajú cez dva týždne. Závisí to od veľkosti, rasy psa a jeho celkového výrazu, ktorý sa mu snažím vdýchnuť.
 

A čo materiál? Je bežne dostupný? Mohla by si nám stručne popísať aký materiál používaš?

Používam bezpečnostné nosy. Výplň je duté vlákno, ktoré sa používa na vypĺňanie hračiek. Výstuž je z drôtu o priemere 2-3mm. Vlnu používam priadze z dlhým vlasom rôznych farieb podľa predlohy psa.


Viem o tebe, že háčkovaní psíkovia nie sú jedinou tvojou tvorbou...máš plné portfólio krásnych ručne vyrábaných hračiek. Preto mi napadá otázka..ako to pri štyroch synoch stíhaš?

Moji dvaja synovia chodia do školy, našťastie školu máme 5 minút od miesta bydliska. Ďalší dvaja chlapci sú doma. Ráno sa naraňajkujeme a potom odprevadíme synov do školy. Cez deň sa chlapci hrajú, ja pripravím obed a mám čas na háčkovanie. Keď sa vrátia deti zo školy, spravíme si úlohy a najmladší si kreslia. Potom sa všetci štyria hrajú, a keď sa vráti manžel z práce, hrajú sa s manželom. Večer, keď deti idú spať, mám pri pozeraní televízie tiež čas. Samozrejme bez milujúceho a chápavého manžela by som na to čas nemala.


Keď už sme pri tvojich deťoch. Aké hračky prevažujú v ich detskej izbičke? Kúpené alebo ručne vyrobené od maminy?

Prevažne majú háčkované repliky TV postavičiek, ako Homer Simpson, Bart, Sponge Bob a podobne. Ďalej háčkované autá, lietadlo, vrtuľník. Samozrejme angličáky, autíčka a rôzne stavebnice ako lego. V neposlednom rade háčkované psy alebo mačky, ktoré ako maznáčikovia do postele pomôžu upokojiť detskú dušičku.


Otázka na záver. Máš nejaké ďalšie nápady do budúcnosti alebo zatiaľ zotrvávaš pri psíkoch? Záujem o ne je veľký a predpokladám, že sa ti hromadia objednávky :)

Momentálne nemám presne vyšpecifikované. Samozrejme by som sa chcela zamestnať v práci, ktorá by ma bavila. Čo sa týka môjho koníčka, tak možno miniatúry...

Prečítané: 989x