Chcem späť svoje vlasy! alebo Ako si poradiť s nadmerným padaním vlasov

Kategória: Inšpirované životom Uverejnené: piatok, 20. október 2017 Napísala: LUCIA Vytlačiť E-mail

Tento článok píšem na základe vlastnej skúsenosti. A v podstate aj skúsenosti všetkých mám okolo mňa, ktoré sa sťažujú na vypadávanie vlasov po pôrode. Počas tehotenstva zväčša vlasy zhustnú vďaka kolísaniu hormónov. No krátko po pôrode príde nepríjemné prekvapenie. Myslela som si, že je to dočasná záležitosť a všetko sa dá do poriadku pár mesiacov po pôrode. No dcérka má už takmer dva roky a umývadlo je stále plné vlasov. Ale ako píšem, nie som v tom sama. Stravu mám pestrú, bohatú na vitamíny, vyše roka nekojím. Tak kde je problém?

Skúšala som aj šampón z lekárne Revalid, pomohol len dočasne. Vlasy som radikálne skrátila. (Kedysi som si myslela, že je to len syndróm mamičiek, no nevyhla som sa tomu ani ja). Napriek tomu sa nič nezmenilo. Vitamínové doplnky beriem s rezervou, každý fundovaný doktor a vedec by Vám vedel porozprávať o ich vstrebávaní a nepatrnom vplyve na náš organizmus. (Samozrejme v závislosti od formy doplnku a v čom je konkrétny vitamín rozpustný. Ako príklad uvediem vitamín D. Darmo budete zapíjať tabletku tohto vitamínu vodou. Je rozpustný v tukoch, preto je najlepšie užívať ho vo forme kvapiek napríklad v mlieku.). Skúsila som sa preto poobzerať po možnostiach prírodných...

Dopredu však upozorňujem, že nehovoríme o dedičnej alopécii, tu zohráva úlohu genetika a v boji s ňou sú bylinky slabou zbraňou. Poďme si najprv zhrnúť najčastejšie príčiny straty vlasov, predsa nie každý s týmto problémom nedávno porodil tak ako ja smiley
• Genetika (dedičnosť)
• Stres
• Tehotenstvo, puberta, menopauza
• Nadbytok vitamínu A
• Nedostatok proteínov v strave
• Hormóny
• Anémia (nedostatok železa)
• Znížená funkcia štítnej žľazy
• Nedostatok vitamínu B
• Náhla strata hmotnosti
• Lieky (beta blokátory, lieky proti zvýšenému cholesterolu)
• Chemoterapia, a iné.

Dočítala som sa, že na vypadávanie vlasov nemá vplyv ich dĺžka. Dlhé vlasy na korienky tlak nevyvíjajú a tým pádom ich padanie nespôsobujú. Žeby len tie krátke vlasy nebolo tak na podlahe vidno ako tie polmetrové??? Ktovie. Taktiež časté šampónovanie vraj len pomáha odstraňovať vlasy už pripravené na vypadnutie. Ba dokonca ani farbenie vlasov nie je príčinou.

Aj napriek tomu, že tu hľadáme neinvazívne a prírodné riešenie spomeniem, že pri výraznejšom padaní vlasov sa používa komerčný prípravok Minoxidil. Jedná sa o 2%, 4% a 5% koncentrát, ktorý sa aplikuje lokálne dva krát denne. Obnovuje rast nových vlasov, no je potrebné byť opatrný a vyhýbať sa tvárovej časti, pokiaľ nechceme mať aj na nej nežiaduce ochlpenie.

Strava a vlasy

Naša strava by mala byť bohatá na vitamíny, ktoré ovplyvňujú kvalitu vlasov. Sú nimi zinok, vitamín B (biotín), folát (kyselina listová). Pre vedcov je táto téma stále otvorená, nakoľko nie je s určitosťou preukázaný vplyv vitamínov na padanie vlasov. No nedávna štúdia predpokladá, že práve vitamín D by mohol byť v tejto oblasti užitočným pomocníkom smiley

Často v našej strave chýbajú omega – 3 mastné kyseliny. Najlepším zdrojom sú ľanové semienka (2 – 4 PL denne – nie vcelku ale pomleté), ľanový olej (1 lyžica denne), avokádo, orechy, oleje z orechov, losos, slede... Medzi ďalších top bojovníkov s vypadávaním vlasov patria serenoa plazivá (320 mg denne), olej z tekvicových semiačok (8 g denne), rybí olej (1000 mg denne), rastlinka rozchodnica (500 mg denne), ajurvédska bylinka ašvaganda (indický ženšen - 500 mg denne) a lipkavec syridlový (lipkavec pravý). Práve ten ma zaujal najviac, nakoľko sa jedná o bežnú rastlinku vyskytujúcu sa na mnohých miestach. No len málo z nás vie o jeho účinkoch. V tradičnej medicíne sa používa pre jeho protirakovinové účinky. Najčastejšie sa využíva ako diuretikum a na liečbu kožných problémov, pomaly sa hojacich rán. Je skvelý aj na imunitu, odstraňuje bolesti hlavy a podporuje trávenie. Na túto rastlinku som priznám sa „naďabila“ v jednej diskusii a vraj pomohla viacerým dámam s vypadávaním vlasov. No zároveň som nenašla žiadnu relevantnú zmienku o tejto vlastnosti lipkavca. Je však známy svojím pozitívnym účinkom na štítnu žľazu, a keďže pri jej zníženej funkcii dochádza k výraznejšiemu padaniu vlasov, môže byť práve tu „pes zakopaný“. (Ak máte s lipkavcom skúsenosti, prosím napíšte nám. Zaujímal by ma spôsob a doba užívania.)

Počuli ste niekedy o prokyanidínoch? Ide o flavonoidy, antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály spôsobujúce zápal a poškodenie vlasových folikulov. Tiež bránia produkcii a pôsobeniu inhibítorov vlasového rastu tvorených testosterónom. Nájdeme ich v mnohých rastlinách: jablká, jačmeň, hrozno, kakao, čučoriedky, zelený čaj, šípky, atď. (Tak šup šup do prírody zbierať šípky a naložiť ich do medu podľa receptu našej Lulu). Japonským vedcom sa napríklad podarilo preukázať pozitívny účinok jablčných prokyanidínov na plešatosť u mužov.


 

Treba si však uvedomiť, že ak strava, resp. jej zložky, môžu mať na rast vlasov pozitívny účinok, sú tu pravdepodobne aj tie s negatívnym. Vyhýbať by sme mali hlavne nasýteným tukom, ktoré nájdeme napríklad v hranolkách či hamburgeroch, ďalej ako som už spomínala nadmernému prísunu vitamínu A. Rovnako problematické sú aj lieky na akné. Treba tiež obmedziť cukor, alkohol a príliš veľa kofeínu.

Esenciálne oleje
Rozmarín je liečivou bylinkou už stáročia používanou pre svoje prospešné účinky. Jeho aplikácia podporuje rast nových buniek na pokožke hlavy, čím sa zamedzí nadmernej tvorbe kožného mazu zasahujúceho folikuly. Obsahuje protizápalovú kyselinu rozmarínovú, ktorá má zároveň dezinfekčné účinky. Škótski vedci preukázali pozitívny vplyv rozmarínového esenciálneho oleja (EO) v kombinácii s EO z levandule, cédrového dreva a tymiánu. Pokiaľ ho chcete vyskúšať, stačí pridať 3 – 4 kvapky EO k jednej polievkovej lyžici olivového oleja, vmasírujte do pokožky hlavy a nechajte hodinu pôsobiť. Následne zmyte obvyklým spôsobom. Prípadne pridajte niekoľko kvapiek EO do šampónu. Ale to už bez olivového oleja.


 

Isto existuje omnoho viac odskúšaných tipov a rád, ako zatočiť s vypadávaním vlasov. Pokiaľ máte podobné skúsenosti, prípadne Vám pomohlo niečo iné, podeľte sa s nami o to. Každú radu privítame nielen Mytri, ale isto aj mnohé čitateľky s rovnakým problémom.

https://www.medicinenet.com/hair_loss/article.htm
https://www.motherearthliving.com/natural-beauty/do-herbs-work-for-hair-loss
Schmidt M., Polednik C., Roller J., Hagen R. (2014) Galium verum aqueous extract strongly inhibits the motility of head and neck cancer cell lines and protects mucosal keratinocytes against toxic DNA damage. Oncol Rep. 2014 Sep;32(3):1296-302. doi: 10.3892/or.2014.3316
Thompson J. M., Mirza M. A., Park M. K., Qureshi A. A., Cho E. (2017) The Role of Micronutrients in Alopecia Areata: A Review. Am J Clin Dermatol. 2017 May 15. doi: 10.1007/s40257-017-0285-x. [Epub ahead of print]
http://zdraviezbozejlekarne.sk/lipkavecobycajny/

 

 

 

 

 

 

 

Prečítané: 1848x