Atopický ekzém vs. kvasinky

Kategória: Inšpirované životom Uverejnené: pondelok, 03. apríl 2017 Napísala: LUCIA Vytlačiť E-mail

Sú kožní lekári skutočne tak nevedomí?

Začalo sa to malým fliačikom na krku, niekedy v lete minulého roka, keď mala dcérka 8 mesiacov. Keďže sa dosť potí, pripisovala som to teplu a viac sa tým nezaťažovala. Ako alergická reakcia to nevyzeralo, zavádzanie príkrmov zvládala bez problémov. No z malého fliačika sa postupne stával väčší a väčší, čo si vyžiadalo návštevu pediatričky. Podľa nej sa jednalo o zapareniny, odporučila púdrovať. Nepomohlo. Pri ďalšej návšteve predpísala Imazol pastu a kyselinu mliečnu na premasťovanie, plus nám rovno dala výmenný lístok na kožné, keby sa to nezlepšovalo. Nepomohlo, dokonca sa to zhoršilo, čo nás prinútilo navštíviť kožnú.

 

Verdikt znel: atopický ekzém, premasťovať kyselinou mliečnou a natierať kortikoidmi. Ufff...priamo v ambulancii doktorka natrela dcéru už spomínanou kyselinou mliečnou a ichtyolom. Kým sme prišli domov, mala to výrazne horšie, silne začervenané, dokonca si začala chytať ušká a plakať, čo svedčilo o tom, že ju to štípe. Dovtedy sa mi nezdalo, že by ju to obťažovalo, bola veselá. Nakoľko som sa zľakla, poslúchla som odporúčanie doktorky a natrela postihnuté miesta kortikoidmi...do týždňa ani stopa...potom návrat. Po telefonickom rozhovore so sestričkou som sa dozvedela, že tie kortikoidy „predsa nezaberú za pár dní, to treba natierať dlhšie!“...okej...tak sme skúsili, prešlo, vrátilo sa.

 Tak som sa rozhodla pátrať na vlastnú päsť. Vyskúšali sme všeličo, ľubovníkový olej, modrú indulonu, Holtov krém....všetko pomohlo dočasne. Založila som si denník, kde som si podrobne značila, čo som jedla ja (keďže som ju kojila), a čo dcéra. Vyradili sme alergény...no žiadnu logiku som v zápiskoch nenašla. Už som bola zúfalá. Celé dni som nič iné neriešila, len sedela za počítačom a pátrala. Vymenila som kozmetiku, prášok na pranie, nič. Nie a nie nájsť príčinu. No jedného neskorého večera som natrafila na blog mamičky, ktorej synček mal rovnaký problém (usudzujúc podľa fotiek).

http://annabea.blog.cz/1505/vymitaci-kvasinky-aneb-jak-na-atopicky-ekzem

Táto mamička sa skontaktovala s jednou českou špecialistkou na atopický ekzém, pani Věrou Zíkovou. Sama má dve deti s touto diagnózou a pomohla stabilizovať vyše 600 detí s kožnými problémami. Podľa nej sa nejedná vyslovene o atopický ekzém, ale ekzém spôsobený kvasinkou. Presnejšie povedané, ide o istú formu narušenia črevnej mikroflóry v dôsledku ktorej vzniká na koži ekzém. Viac sa dočítate na uvedenej stránke, kde sú fotky, vysvetlenie tohto problému ako aj rady a tipy ako sa ho zbaviť. Uvádzam ešte jeden link na poradňu, kde som poslala fotku dcérinho ekzému a pani Zíková mi do pár hodín odpovedala, že sa jedná o kvasinky a poradila ako postupovať.

https://www.modrykonik.cz/kvasinkova-infekce-u-deti/

https://www.modrykonik.cz/group/6098/


Podstatou nie je kožu premasťovať, ale práve naopak, vysušovať zinkovou masťou (viď. foto) a až po úplnom presušení a odčervenaní začať premasťovať. Spočiatku je potrebné aj premastenú vrstvu pretrieť zinkovou masťou. Úvodné premastenie  treba vyskúšať len na malom kúsku pokožky, v prípade návratu začervenania treba stále zotrvať pri zinkovej masti. Netreba sa zľaknúť, kožu je naozaj potrebné poriadne vysušiť, až vzniknú biele šupinky. Ďalej je potrebné obmedziť cukry (u kojacej mamičky protikvasinková diéta; u dcérky som obmedzila ovocie a mrkvu a pridala viac zeleniny – brokolica, špenát, tekvica, kel,...), vyradiť alergény a vysušovať. Čuduj sa svete, pomohlo!

Asi dva týždne som postihnuté miesta natierala zinkovou masťou. Keď začervenanie zmizlo, začali sme premasťovať, u dcéry sa mi osvedčila Weleda nechtíkový krém (viď. foto). Asi týždeň som túto vrtvu prekrývala zinkovou masťou, potom len samotná Weleda. V súčasnosti ju po kúpeli natieram kokosovým alebo mandľovým olejom. Značka Weleda sa mi osvedčila aj na zadoček. K tomuto ekzému sa totiž pridružili aj zapareninky v oblasti plienok, nič nepomáhalo, tento krémik však urobil zázrak doslova cez noc. Vrelo odporúčam aj napriek vyššej cene, ale vo výslednej fáze sa to kompenzuje, nakoľko ho stáčí máličko a občas, nie pri každom prebaľovaní. A ďalšia dôležitá vec. Na pranie som začala používať mydlové vločky, miesto aviváže ocot s pár kvapkami levanduľového esenciálneho oleja na príjemnú vôňu. Na umývanie stačí voda a občas mydlo, napríklad olivové.

Na internete dennodenne vidím fotky bábätiek s rovnakým problémom a zúfalé mamičky, ktoré nevedia ako im pomôcť. Mnohé prichádzajú od lekárov s podobnými skúsenosťami ako my, najmä s odporúčaním premasťovať, premasťovať, premasťovať! V prípade mojej dcéry išlo o miernejšiu formu. Sú však omnoho závažnejšie prípady, ktoré si vyžadujú dôslednejšiu kúru a hlavne obrovskú trpezlivosť. Spomínaná pani Zíková ponúka individuálny prístup, pričom dieťaťu aj mamičke vytvorí jedálniček a pomáha odsledovať príčinu problému. Tvrdí, že do mesiaca, maximálne dvoch, je dieťa stabilizované. Čiže komu nepomôžu tieto rady, vrelo odporúčam obrátiť sa na ňu.

Apropó, pri pátrani som sa stretla s prípadmi, kedy sa kultiváciou z ložísk ekzému potvrdila infekcia, prevažne baktériou Staphylococcus spp. Takže treba aj túto možnosť brať na zreteľ a ako potenciálnu príčinu. V našom prípade však išlo o vnútornú záležitosť, nakoľko sa kultiváciou nepreukázala prítomnosť ani kvasiniek, ani baktérií.

Ani teraz neviem stopercentne povedať, čo bolo spúšťačom dcérinho ekzému. Mohli to byť kvasinky, mohol to byť prášok  na pranie, plienky, predsalen nejaké jedlo. Ale kombináciou všetkých týchto opatrení sme sa ho, našťastie a dúfam, že aj natrvalo, zbavili. A čo Vy? Máte podobné skúsenosti? Ak áno, podeľte sa s nami o ne. Možno práve Vaša rada niekomu pomôže zbaviť sa nepríjemného problému, či ochorenia.

Prečítané: 1606x