Rukolové noky s omáčkou

Kategória: Dobrú chuť Uverejnené: pondelok, 12. február 2018 Napísala: JANKA Vytlačiť E-mail

Ďalšia farba na detský tanier! Moja dcéra neobľubuje celé lístky rukoly, tak som to vymyslela takto. A ešte si aj dupľu pýta! Namiesto rukolového pesta používam aj iné: hráškové, špenátové, mrkvové, tekvicové, vynikajúce je aj batátové. Najbližšie chcem skúsiť aj niečo zo strukovín.

Potrebujeme:

Na noky:
Mladé lístky rukoly – aby nebola horká (asi 2 hrste)
Olivový olej
Cesnak
Polohrubú múku alebo jemnú krupicu (podľa potreby)

Na omáčku:
Droždie (na jednu detskú porciu asi 1/4 - 1/3 kocky)
Maslo
Biely jogurt alebo kyslú smotanu

Rukolu najskôr treba spracovať na rukolové pesto: plnú hrsť umytej a osušenej rukoly (zbavenej stopiek) rozmixovať spolu s olivovým olejom a strúčikom cesnaku. Olej pridať len minimálne, aby sa rukola ľahšie rozmixovala ale aby nevznikla príliš riedka kaša. Do pesta pridať múku aby vzniklo cesto, ktoré je pevné ale pružné a dá sa s ním dobre pracovať. Kúsky cesta potom formovať do tvaru šúľanca hrubého asi ako prst a odkrajovať rovnaké diely. Dať ich variť do vriacej vody až do vyplávania a potom ešte pár minút. Samozrejme, keď ich robím do zásoby, celú dávku ešte pred varením zamrazím.

Omáčku k nim robím zväčša jednoduchú drožďovú: na troche roztápajúceho sa masla krátko opražiť droždie. Nesmie sa lepiť dokopy ani zhorieť, malo by sa pekne roztiecť. Za stáleho miešania pridať pár lyžíc jogurtu alebo smotany aby vznikla omáčka. Do zmesi potom pridať aj noky a celé nechať ešte prehriať a spojiť.

TIP1: Ja na ozvláštnenie noky pritláčam o vidličku a vznikne mi tak pekný, pásikový vzor 😊
TIP2: Často cestoviny len polejem maslom a nastrúham parmezán alebo len trochu posypem bryndzou. Neviem si vybrať, ktorá chuť je lepšia 😊
TIP3: Veľmi veľká zábava je u nás vtedy, ked sa rozhodneme mať na večeru cestovinové zvieratká. Pripravíme si toto cesto, netvarujeme však noky, ale po rozvaľkaní vykrajujeme formičkami zvieratká. A tak máme hocikedy na tanieri celý les alebo hoc aj oceán 😊


 

Prečítané: 1163x